Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Wybór impregnatu do drewna - wszystko, co warto wiedzieć

impregnat do drewna

Drewno jest materiałem o niezwykłym uroku i cieple, które sprawia, że jest chętnie wykorzystywane zarówno w budownictwie, jak i przy produkcji mebli czy elementów dekoracyjnych. Aby jednak zachować jego walory estetyczne i trwałość przez wiele lat, ważne jest właściwe zabezpieczenie go przed działaniem czynników zewnętrznych

Rodzaje impregnatów do drewna

Impregnaty do drewna można podzielić na kilka głównych grup:

  • Impregnaty gruntujące — wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je przed wilgocią, owadami i grzybami. Do tej grupy zaliczamy impregnaty ochrony biologicznej oraz impregnaty chroniące przed wilgocią i promieniowaniem UV.
  • Impregnaty nawierzchniowe — mają za zadanie głównie chronić już pomalowane lub lakierowane powierzchnie drewniane oraz utwardzać i konserwować wcześniejsze powłoki.
  • Impregnaty olejne — doskonale zabezpieczają drewno przed wilgocią, a także nadają mu głębi koloru i podkreślają naturalny rysunek. Są szczególnie polecane do drewna egzotycznego.
  • Impregnaty wodne — są ekologiczne, nietoksyczne i bezpieczne dla dzieci. Dzięki temu doskonale sprawdzają się do impregnacji mebli czy konstrukcji drewnianych w ogrodach.

Warto zaopatrzyć się w myjki wysokociśnieniowe, które ułatwią przygotowanie powierzchni do malowania.

Wybór impregnatu w zależności od zastosowania drewna

Przy wyborze impregnatu warto zwrócić uwagę na to, gdzie będzie on stosowany. Inny impregnat sprawdzi się na zewnątrz budynku, a inny we wnętrzu. Do drewna stosowanego na zewnątrz budynku, np. elewacji czy tarasów, należy wybrać impregnat z wysokim stopniem ochrony przed promieniowaniem UV oraz wilgocią. Do drewna stosowanego we wnętrzach, np. schodów czy podłóg, warto wybrać impregnat o właściwościach antypoślizgowych oraz zapewniających trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku mebli ogrodowych czy altanek świetnie sprawdzą się impregnaty olejne.

Wróć do bloga