Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Wady i zalety dekoracyjnego impregnatu do drewna

mężczyzna maluje drewniany płot

Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych w budownictwie, wykończeniach wnętrz oraz produkcji mebli. Jego naturalne piękno, trwałość i łatwość obróbki sprawiają, że jest chętnie wybierane przez projektantów i inwestorów. Aby zachować jego walory estetyczne i techniczne na dłużej, warto zastosować odpowiednie preparaty ochronne. Wśród nich dekoracyjny impregnat do drewna cieszy się dużym uznaniem.

Zalety dekoracyjnego impregnatu do drewna

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczne korzyści wynikające ze stosowania dekoracyjnych impregnatów do drewna. Oto najważniejsze z nich.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – impregnat tworzy na powierzchni drewna warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed wpływem promieniowania UV, wilgoci, deszczu czy śniegu. Dzięki temu drewniane elementy konstrukcyjne, meble ogrodowe czy tarasy zachowują swój wygląd i trwałość przez dłuższy czas.

Zabezpieczenie przed szkodnikami – impregnaty dekoracyjne często zawierają składniki chroniące drewno przed atakiem owadów, grzybów czy pleśni. Zapobiega to niszczeniu materiału i przedłuża jego żywotność.

Podkreślenie naturalnego piękna drewna – impregnaty dekoracyjne dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu można dobrać je do rodzaju drewna oraz wystroju wnętrza. Preparat podkreśla strukturę i rysunek słojów, nadając powierzchni wyjątkowy charakter.

Łatwość aplikacji – większość impregnatów dekoracyjnych można nakładać za pomocą pędzla, wałka czy pistoletu natryskowego. Dzięki temu proces ich aplikacji jest prosty i szybki, nawet dla osób bez doświadczenia w pracach wykończeniowych.

Alternatywą dla dekoracyjnych impregnatów mogą być oleje do drewna, które również zabezpieczają powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i podkreślają strukturę słojów. Oleje mają jednak mniejszy wybór kolorystyczny niż impregnaty, ale mogą być łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż nie tworzą warstwy, która może ulec ścieraniu.

Podsumowując, dekoracyjny impregnat do drewna to popularny i skuteczny sposób na ochronę tego materiału przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz podkreślenie jego naturalnego piękna

Wróć do bloga