Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

W jaki sposób impregnat zabezpiecza drewno?

impregnacja drewna

Impregnaty do drewna to związki chemiczne, których zadaniem jest ochrona drewna przed rozkładem i uszkodzeniami spowodowanymi przez owady, grzyby i inne czynniki środowiskowe. Związki te mogą być na bazie wody lub rozpuszczalnika i są nakładane na powierzchnię drewna. Do najczęściej spotykanych rodzajów impregnatów należą kreozot, pentachlorofenol, naftenian miedzi oraz borany.

Rodzaje impregnatów do drewna

Kreozot jest impregnatem na bazie wody, który pochodzi z destylatów smoły węglowej. Pentachlorofenol jest impregnatem na bazie rozpuszczalnika, który pochodzi z destylatów ropy naftowej. Naftenian miedzi jest impregnatem na bazie wody, który pochodzi z soli miedzi. Borany to rozpuszczalne w wodzie sole, które mogą być stosowane do ochrony zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych konstrukcji drewnianych przed gniciem i rozkładem.

Działanie ochronne impregnatów do drewna

Impregnaty do drewna pomagają chronić drewno przed gniciem, rozkładem i inwazją owadów, tworząc barierę pomiędzy drewnem a środowiskiem. Bariera ta zapobiega przenikaniu wilgoci do włókien drewna, co pomaga spowolnić tempo rozkładu powodowanego przez grzyby lub bakterie. Dodatkowo niektóre impregnaty do drewna zawierają insektycydy, które pomagają odstraszać owady takie jak termity czy mrówki stolarskie, które z czasem mogą spowodować poważne uszkodzenia konstrukcji drewnianych.

Impregnaty do drewna są skutecznym sposobem ochrony konstrukcji drewnianych przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki środowiskowe, takie jak gnicie lub inwazje owadów. Dzięki regularnemu stosowaniu tych produktów na zewnętrznych konstrukcjach drewnianych można mieć pewność, że pozostaną one w dobrym stanie przez wiele lat.

Wróć do bloga