Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Usuwanie plam z powierzchni pomalowanej farbą - jak sobie z tym poradzić?

malowanie ściany

Podczas usuwania plam ze ścian pomalowanych farbą trzeba szczególnie uważać, aby nie naruszyć delikatnej struktury farby. Nieostrożne mycie może skutkować powstawaniem plam i zacieków lub nawet utratą koloru i faktury. Wiele oczywiście zależy od rodzaju powłoki malarskiej, ale najlepszym sposobem na usuwanie plam jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. Wodę należy kierować pod różnymi kątami, a mycie powinno zaczynać się od góry i kierować się do dołu.

Najlepiej wybierać myjki wysokociśnieniowe z możliwością regulacji mocy i siły natrysku, a parametry pracy urządzenia zawsze trzeba dobrać do rodzaju czyszczonej powierzchni. W przypadku bardzo silnych zabrudzeń, zamiast używać samej wody i zwiększać jej ciśnienie, lepiej sięgnąć po delikatny detergent do mycia, który nie pozostawi szpecących zacieków. Niekiedy czynności trzeba powtarzać kilkukrotnie i dać czas na odmoknięcie najsilniejszych zanieczyszczeń. Warto pamiętać, aby dostosować temperaturę wody do otoczenia – mycie gorącą wodą zmrożonej ściany może przynieść katastrofalne skutki dla elewacji.

Sposób na brudne ściany

Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo oporne na mycie, można sięgnąć po preparaty chemiczne o silnym działaniu, które rozcieńcza się w wodzie i aplikuje metodą natrysku. Najlepiej wybierać preparaty ekologiczne na bazie naturalnych składników i substancji aktywnych, o ile przyniosą pożądany skutek. Niekiedy trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki i zdarza się, że ścianę po usunięciu plamy trzeba odnowić. W tym przypadku wiele zależy od rodzaju i pochodzenia plam. Warto zatem pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu ścian pomalowanych farbą przed ponownym zabrudzeniem lub korzystać z farb plamoodpornych i niepodatnych na zanieczyszczenia organiczne.

Wróć do bloga