Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Nakładanie kleju gipsowego - jak zrobić to dobrze?

gips

Gładź szpachlowa charakteryzuje się trwałością, estetyką oraz łatwością w aplikacji. Aby jednak cieszyć się pięknie i równomiernie wygładzonymi powierzchniami, warto znać odpowiednie techniki nakładania kleju gipsowego, dzięki którym proces ten będzie prosty i efektywny.

Przygotowanie podłoża

Sukces w nakładaniu kleju gipsowego w dużej mierze zależy od odpowiedniego przygotowania podłoża. Prace należy rozpocząć od sprawdzenia stanu powierzchni, która powinna być sucha, czysta, wolna od kurzu, brudu oraz tłustych plam. Konieczne jest również usunięcie wszelkich nierówności, ubytków czy pęknięć – można to zrobić przy użyciu masy szpachlowej.

Następnie należy ocenić chłonność podłoża – jeśli jest ono silnie chłonne, warto użyć gruntów głęboko penetrujących, które zabezpieczą przed zbyt szybkim wysychaniem gładzi. Jeśli ściana jest wykonana z materiału o niskiej chłonności, można zastosować grunt o hydrofobowych właściwościach.

Nakładanie kleju gipsowego

Wybór odpowiedniego kleju gipsowego ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak czas schnięcia, wydajność, jakość oraz elastyczność

Sam proces nakładania kleju gipsowego składa się kilku etapów. Po pierwsze, należy przygotować mieszankę kleju według instrukcji producenta. Zazwyczaj wymaga to wymieszania proszku z wodą i uzyskania jednolitej masy o odpowiedniej konsystencji. Gotową mieszankę nakłada się na ścianę za pomocą narzędzi takich jak szpachla czy paca. Przy nakładaniu warto pamiętać o równomiernym rozłożeniu kleju na podłożu, a także o zachowaniu odpowiedniej grubości warstwy – zazwyczaj wynosi ona od 2 do 5 mm.

Kiedy warstwa kleju zaczyna tężeć, można przystąpić do wygładzania powierzchni. Robi się to za pomocą szpachli, pacy czy specjalnych desek gipsowych, które pozwalają na uzyskanie idealnie gładkiej struktury.

Schnięcie i malowanie powierzchni

Nakładając klej gipsowy, należy również pamiętać o odpowiednim czasie schnięcia. Czas ten zależy od grubości warstwy oraz warunków atmosferycznych – zazwyczaj wynosi on od 12 do 48 godzin. Po tym czasie można przystąpić do malowania powierzchni, używając farby odpowiadającej rodzajowi podłoża i oczekiwanemu efektowi wykończeniowemu.

 

Wróć do bloga