Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Malowanie powierzchni drewnianych od A do Z

malowanie

Malowanie drewna to z pozoru bardzo proste zajęcie, ale warto znać kilka zasad, dzięki którym uzyskany efekt będzie satysfakcjonujący a powłoka trwała. Na początek trzeba wybrać odpowiedni preparat, a na rynku jest sporo środków chemicznych o różnych właściwościach i zastosowaniu. Oznacza to, że inną farbę wybierzemy do drewnianego tarasu i palisady ogrodowej drewnianej, inną do mebli ogrodowych a jeszcze inną do elementów drewnianych znajdujących się w domu. Do wyboru są lakiery, bejce, oleje, woski i farby.

Przygotowanie podłoża

Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić podłoże z resztek starych powłok malarskich i wyrównać powierzchnię w celu pozbycia się niedoskonałości i defektów. Niewielkie ubytki można uzupełnić pastą akrylową. Jeśli drewno będzie wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych to warto nanieść środek zabezpieczający przed pleśnią, grzybami i insektami.

Wybieramy narzędzia

Drewno można pomalować ręcznie za pomocą wałka lub pędzla. Do malowania tarasu, pergoli lub desek elewacyjnych lepiej użyć wałka, ponieważ w ten sposób zużyjemy mniej farby, a na powierzchni pozostanie mniej smug. Pędzel sprawdzi się do malowania na przykład mebli, czyli nieregularnych kształtów i trudnodostępnych miejsc. Grubsze włosie najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych a miękkie do gładkich. Do malowania farbami rozpuszczalnikowymi lepiej użyć pędzli o sztucznym włosiu a do farb wodorozcieńczalnych dobrze sprawdzają się pędzle o naturalnym włosiu.

Jak malować drewno?

Preparat do malowania należy nakładać zgodnie z kierunkiem włókien i rozprowadzać go równomiernie. Zwykle farby nakłada się w dwóch warstwach, a przed kolejną powłoką może być konieczne dodatkowe wyrównanie powierzchni, ponieważ niektóre włókna mogą się dźwignąć.

Wróć do bloga