Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Kolor elewacji domu: jaki wybrać?

malowanie elewacji domu

Nowoczesne elewacje charakteryzują się prostota i stonowaną kolorystyką. Finezyjne zdobienia i dekoracyjne kamienie elewacyjne powoli odchodzą w zapomnienie, a zamiast nich na ścianach budynku układa się deski i lamele oraz beton architektoniczny. We współczesnych trendach architektonicznych minimalizm jest zatem wyraźnie widoczny – ma być prosto, estetycznie i funkcjonalnie.

Na elewację najlepiej wybierać kolory natury, czyli odcienie beżów, bieli i szarości okraszone wyrazistym akcentem w postaci ciemnych antracytów oraz brązów, którymi można zaakcentować na przykład strefę wejściową do budynku. O ile jeszcze do niedawna na polskich domach królował kolor żółty, tak obecnie ciężko jest spotkać projekt domu z taką elewacją. Nowoczesny budynek ma bowiem korespondować z najbliższym otoczeniem oraz okalająca go naturą, a wyraziste kolory nie pasują do tej koncepcji. Dla uzyskania spektakularnego efektu elewacje można w ciekawy sposób podświetlić, na przykład z użyciem lampek zamontowanych w podbitce i klinkierów ściennych. Można także sięgnąć po girlandy LED ogrodowe, które stworzą przytulny nastrój na tarasie.

Kolor elewacji a kolor dachu i okien

Istotną kwestią, jaka trzeba wziąć pod uwagę, jest kolor stolarki okiennej oraz bramy garażowej i drzwi wejściowych, a także kolorystyka okien, Antracyt i czerń to najbardziej uniwersalne kolory, do których pasują zarówno ciepłe, jak i zimne odcienie. W przypadku stolarki drewnianej warto zdecydować się na ciepłą biel lub jasny beż, który stworzy spójne zestawienie zarówno z ciemnym, jak i jasnym drewnem. Współczesne budownictwo jest idealnym odzwierciedleniem teorii, że mniej, znaczy więcej — im mniej kolorów i materiałów wykończeniowych, tym lepiej. A zatem jeśli okna i dach są w innych kolorach, to warto zdecydować się na jeden kolor elewacji.

 

 

Wróć do bloga