Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Kiedy stosuje się klej montażowy?

klej

Kleje montażowe są odpowiedzią na potrzebę łączenia różnorodnych materiałów zarówno w budownictwie, jak i w codziennym życiu. Stosuje się je przede wszystkim w sytuacjach, gdy inne metody łączenia, takie jak śruby czy kołki, są mało efektywne lub niewłaściwe. Kleje montażowe sprawdzają się jako zamiennik mechanicznych metod łączenia, ale również jako dodatkowe wzmocnienie połączeń.

Rodzaje klejów montażowych – jaki wybrać?

Kleje montażowe występują w wielu odmianach. Wybierając odpowiedni produkt, warto kierować się rodzajem materiałów do połączenia oraz warunkami, w jakich będzie stosowany klej. Oto podstawowe rodzaje klejów montażowych dostępnych w naszym sklepie internetowym z elektronarzędziami:

  • Kleje polimerowe – wszechstronne kleje o szerokim spektrum zastosowań. Bardzo dobrze łączą różne materiały, takie jak drewno, metal, tworzywa sztuczne czy beton. Są odporne na wilgoć, promieniowanie UV i wahania temperatury.
  • Kleje akrylowe – szybkowiążące kleje o wysokiej przyczepności. Sprawdzają się szczególnie w łączeniu plastików, metali, szkła oraz innych gładkich powierzchni. Niektóre kleje akrylowe są przeznaczone do stosowania w wysokich temperaturach.
  • Kleje silikonowe – elastyczne kleje o doskonałej przyczepności do powierzchni porowatych i nieporowatych. Znajdują zastosowanie głównie w łączeniu materiałów narażonych na duże naprężenia, takich jak beton, kamień czy ceramika. Są także odporne na działanie wilgoci i pleśni.
  • Kleje poliuretanowe – wysoce elastyczne kleje o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne. Idealne do łączenia drewna, metalu, tworzyw sztucznych i betonu, zwłaszcza na zewnątrz.

Zastosowania klejów montażowych

Kleje montażowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle budowlanym, jak i w pracach remontowych czy majsterkowaniu. Ich uniwersalność pozwala na zastąpienie wielu innych produktów, takich jak taśmy dwustronne czy pianki montażowe. Przykłady zastosowań klejów montażowych to między innymi montaż listew przypodłogowych, łączenie elementów mebli, mocowanie ozdób czy przytwierdzanie paneli ściennych i sufitowych. Kleje montażowe są również niezastąpione w pracach izolacyjnych i wodoszczelnych, np. podczas łączenia folii paroizolacyjnych czy wykładzin.

Wróć do bloga