Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Jak prawidłowo zrobić zaprawę cementową?

beton

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo przygotować zaprawę cementową? Zaprawa cementowa to nieodłączny element większości prac budowlanych, od remontów po nowe inwestycje, a właściwe jej przygotowanie może być kluczowe dla trwałości i wytrzymałości konstrukcji.

Pierwszym krokiem do stworzenia dobrej zaprawy cementowej jest wybór odpowiednich składników. Zaprawa składa się z cementu, piasku i wody. Cement powinien być wysokiej jakości, najlepiej klasy 32,5 lub 42,5. Piasek powinien być czysty, bez domieszek gliny czy kamieni. W przypadku wody także warto zwrócić uwagę na jej czystość – nie powinna zawierać zanieczyszczeń ani soli.

Proporcje składników

Kolejnym istotnym aspektem jest zachowanie właściwych proporcji składników. Stosunek cementu do piasku w zaprawie cementowej powinien wynosić łącznie 100%, gdzie na 25% przypada cement, a na 75% piasek. W praktyce oznacza to, że na jedną część cementu powinniśmy dodać trzy części piasku. Ilość wody jest zależna od rodzaju cementu oraz wilgotności piasku, jednak zazwyczaj stosuje się proporcję 0,5 litra wody na 10 kg cementu i 30 kg piasku.

Mieszanie zaprawy cementowej można przeprowadzić ręcznie lub za pomocą betoniarki. W przypadku mieszania ręcznego należy przygotować odpowiednio dużą powierzchnię, np. na deskach lub folii. Następnie należy wymieszać suche składniki, czyli cement i piasek, aż do uzyskania jednolitej masy. Dopiero wtedy dodajemy stopniowo wodę, cały czas mieszając, aż uzyskamy gładką i plastyczną konsystencję.

Czas pracy z zaprawą cementową

Zaprawa cementowa zaczyna twardnieć już po kilku godzinach od przygotowania, dlatego ważne jest, aby pracować z nią sprawnie. Prace związane z użyciem zaprawy powinny być prowadzone w temperaturze powyżej 5°C, gdyż w niższych temperaturach proces wiązania może być zaburzony. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności lub ilości potrzebnej zaprawy, warto przygotowywać ją etapami.

 

Wróć do bloga