Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Jak dobrać odpowiednią farbę do mebli?

malowanie mebli

Dzięki farbie do mebli można w łatwy i szybki sposób odnowić stare meble lub całkowicie zmienić ich wygląd. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów farb do mebli, które pozwalają na uzyskanie różnych, ciekawych efektów. Co ważne, farbę należy dobrać do rodzaju mebla – inna emulsja sprawdzi się do mebli drewnianych, inna do mebli ze sklejki a inna do elementów metalowych. Poza tym nieco inne właściwości powinna mieć farba do mebli ogrodowych.

Rodzaje farb do mebli

Do wyboru są następujące farby do mebli:

  • Farba akrylowa – jest wodorozcieńczalna i bardzo szybko schnie. Tworzy kryjącą powłokę lub podkreśla rysunek słoi.
  • Farba olejna – bardzo dobrze kryje, ale dostępnych jest niewiele kolorów. Po aplikacji przez pewien czas pozostaje charakterystyczny zapach.
  • Farba ftalowa – łatwo się rozprowadza i jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, zatem sprawdza się w przypadku mebli ogrodowych. Cechuje się intensywnym zapachem.
  • Farba kredowa – tworzona na bazie wody i kredy bezwonna farba pozwalająca na uzyskanie wielu różnych ciekawych efektów. Szybko schnie i jest łatwa w aplikacji.

Którą farbą pomalować meble?

Meble kuchenne można odświeżyć farbą ftalową, która jest odporna na ścieranie i zmywanie oraz wysokie temperatury i wilgoć. Farba ftalowa idealnie sprawdzi się także do malowania mebli ogrodowych, które wcześniej warto dokładnie wyczyścić myjką wysokociśnieniową. Z kolei farba akrylowa nadaje się do malowania mebli dziecięcych, ponieważ nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Poza tym jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, a więc warto po nią sięgnąć także podczas malowania mebli w przedpokoju. Elementy metalowe najlepiej zabezpieczyć z użyciem farby do metalu, która zapobiegnie korodowaniu, dzięki czemu znacznie wydłużymy żywotność mebli, również ogrodowych.

Wróć do bloga