Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Czym są farby elewacyjne?

malowanie elewacji

Farba elewacyjna tworzy na malowanej powierzchni powłokę dekoracyjno-ochronną o podwyższonej odporności na czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć czy też intensywne promieniowanie słoneczne. Właśnie dlatego poza barwnikami w skład farby wchodzą różne dodatki i plastyfikatory decydujące o trwałości powłoki malarskiej. Są to między innymi żywice syntetyczne, wapno i cement.

Rodzaje farb elewacyjnych

Dobrej jakości farba elewacyjna charakteryzuje się skutecznym kryciem i intensywnością kolorów pomimo upływu lat. Jak wiadomo farba farbie nierówna i podobnie jest w przypadku farb fasadowych, które można podzielić na kilka rodzajów:

  • Farby organiczne – farby lateksowe, silikonowe i akrylowo-silikonowe
  • Farby nieorganiczne – farby silikatowe, wapienne, cementowe

Co do zasady farby nieorganiczne sprawdzają się głównie do malowania starych typów tynków cementowo-wapiennych. Ich mankamentem jest zdolność do absorpcji wody i podatność na zabrudzenia oraz ograniczony wybór kolorów.

Jaką farbę elewacyjną wybrać?

W naszym sklepie internetowym z akcesoriami do ogrodu dostępne są między innymi farby silikonowe do elewacji. Spoiwem w takich farbach jest żywica silikonowa. Są to farby o bardzo dobrej przyczepności do podłoża, a kolory nie blakną i pozostają intensywne przez wiele lat. Pomalowane farbą silikonową ściany nie chłoną wilgoci – woda osiada na ich powierzchni, skrapla się, a następnie spływa, zbierając po drodze wszystkie zabrudzenia. Są to farby paroprzepuszczalne, a więc ściana oddycha i na jej powierzchni nie tworzą się glony ani grzyby. Farby silikonowe można stosować na ściany pokryte tynkiem akrylowym, silikonowym i mineralnym. Podłoże warto dokładnie oczyścić z łuszczących się fragmentów, a następnie zastosować preparat gruntujący.

Wróć do bloga