Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Co charakteryzuje zaprawę gipsową?

zaprawa gipsowa

Zaprawa gipsowa to niezwykle popularny materiał budowlany, który od lat znajduje zastosowanie w różnorodnych pracach wykończeniowych. Wyróżnia się ona swoimi właściwościami oraz szerokim spektrum zastosowań, które sprawiają, że jest niezastąpiona zarówno w pracach profesjonalnych, jak i amatorskich.

Skład i właściwości zaprawy gipsowej

Zaprawa gipsowa składa się głównie z gipsu (siarczanu wapnia półhydratu), który jest naturalnym minerałem o wysokiej czystości. Dodatkowo, w składzie tego materiału znajdują się różne domieszki, takie jak włókna celulozowe czy środki modyfikujące, które wpływają na jego właściwości użytkowe.

Jedną z najważniejszych cech zaprawy gipsowej jest jej szybkie wiązanie, co pozwala na sprawną i efektywną realizację prac wykończeniowych. Ponadto, materiał ten charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do różnych podłoży, takich jak beton, cegła czy płyty kartonowo-gipsowe. Zaprawa gipsowa ma również zdolność do samopoziomowania, co sprawia, że idealnie nadaje się do wyrównywania powierzchni. 

Rodzaje zapraw gipsowych

W zależności od przeznaczenia i wymagań stawianych materiałowi, wyróżnia się kilka rodzajów zapraw gipsowych. Do najpopularniejszych należą zaprawy gipsowe do tynków, szpachlowania oraz klejenia płyt kartonowo-gipsowych.

Zaprawa gipsowa do tynków to produkt o dużej wytrzymałości i elastyczności, który świetnie sprawdza się jako warstwa wykończeniowa na ścianach i sufitach. Dzięki swoim właściwościom pozwala na uzyskanie gładkich i estetycznych powierzchni, które można następnie malować lub tapetować.

Zaprawa gipsowa do szpachlowania to materiał o nieco bardziej płynnej konsystencji, który stosuje się głównie do wypełniania ubytków, spoinowania płyt kartonowo-gipsowych oraz wygładzania nierówności na ścianach. Zapewnia ona równomierną i trwałą warstwę, która nie pęka ani nie odpryskuje.

Zaprawa gipsowa do klejenia płyt kartonowo-gipsowych to produkt o wysokiej przyczepności, który stosuje się do łączenia płyt ze sobą oraz z podłożem. Dzięki swoim właściwościom zapewnia trwałe i solidne połączenie, które jest odporna na działanie wilgoci oraz zmiany temperatury.

Wróć do bloga