Arsen Sp. z o.o. Sp. k., Grabowiec 5 A, 98-200 Sieradz

tel. 43 826 00 00,
tel. 694 477 776

Co charakteryzuje lazurujący impregnat do drewna?

nakładanie pędzlem impregnatu na drewno

Drewno jest jednym z najbardziej cenionych materiałów budowlanych i wykończeniowych, które od wieków wykorzystywane jest w budownictwie oraz aranżacji wnętrz. Jego naturalne piękno, wyjątkowa struktura i ciepło sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na drewniane elementy we własnym domu czy ogrodzie. Aby jednak drewno zachowało swój urok przez długie lata, niezbędna jest odpowiednia ochrona i pielęgnacja. Właśnie w tym celu stosuje się lazurujące impregnaty do drewna, które łączą w sobie funkcje ochronne i dekoracyjne.

Właściwości lazurujących impregnatów do drewna

Lazurujący impregnat do drewna to specjalistyczny preparat, którego zadaniem jest zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć, promienie UV czy insekty. Jednocześnie nadaje on drewnianym powierzchniom atrakcyjny wygląd, podkreślając naturalną strukturę i słoje drewna. Impregnaty lazurujące różnią się od tradycyjnych lakierów czy bejc, ponieważ nie tworzą na powierzchni drewna warstwy ochronnej, lecz wnikają w jego strukturę, zapewniając długotrwałą ochronę i wyjątkowy efekt wizualny.

Rodzaje lazurujących impregnatów do drewna

Na rynku dostępne są różne rodzaje lazurujących impregnatów do drewna, które można podzielić ze względu na bazę, z której są wykonane. Wyróżniamy impregnaty na bazie wody oraz na bazie rozpuszczalników. Impregnaty wodne są przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka, a także szybciej schną niż te na bazie rozpuszczalników. Natomiast impregnaty rozpuszczalnikowe cechują się większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych i są bardziej trwałe.

Zastosowanie lazurujących impregnatów do drewna

Lazurujące impregnaty do drewna można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są one idealne do zabezpieczania wszelkiego rodzaju drewnianych konstrukcji, takich jak elewacje, pergole, altanki, ogrodzenia czy meble ogrodowe. W przypadku wnętrz świetnie sprawdzają się przy impregnacji boazerii, schodów, drzwi czy okien. Ważne jest jednak, aby przed nałożeniem impregnatu odpowiednio przygotować powierzchnię drewna, co polega na oczyszczeniu jej z zabrudzeń, usunięciu starej powłoki ochronnej oraz wygładzeniu i odtłuszczeniu.

Wróć do bloga